„ZIELONA KLASA = ZIELONA SZKOŁA”

Zielona klasa w Szkole Podstawowej Nr 6 w Zamościu jako ekologiczna przestrzeń do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu funkcjonuje od maja 2021r. Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu BEACON i współpracy na rzecz klimatu ze szkołą w Schwäbisch Hall, umożliwiając tym samym wymianę doświadczeń proekologicznych. W sobotę 18 września 2021r. odbyła się akcja wspólnego tworzenia zielonej klasy, wykonano ścieżkę sensoryczną - wielozmysłowy tor przeszkód jako formę innowacyjnej pomocy edukacyjnej na powietrzu. Korzystający z niej uczniowie, będą mieli możliwość odbierania rzeczywistości wszystkimi dostępnymi zmysłami, tym samym doświadczania interakcji pomiędzy ciałem a otoczeniem. Na terenie zielonej klasy pojawił się domek dla jeży, na drzewach zawieszono budki lęgowe dla ptaków oraz utworzona została ekologiczna gra w klasy z materiałów naturalnych. W ramach zakładania terenów zielonych przy szkole posadzone zostały różnorodne gatunki drzew i krzewów.

W pracach aktywnie uczestniczyli: Dyrektor szkoły Pan Sebastian Plewa, Wicedyrektor Pani Weronika Barbara Kołtun, Wiceprezydent Miasta Zamość Pan Piotr Zając, Przewodniczący Rady Miasta Zamość Pan Piotr Błażewicz, Przewodniczący Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Okręgowego w Zamościu Pan Wojciech Adamczyk, Inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość Pani Katarzyna Fornal-Urbańczyk, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Marek Kozłowski, rodzice, uczniowie, nauczyciele: Pani Alicja Tarnowska, Pani Dorota Chudoba, Pani Elżbieta Ciszewska, pracownicy szkoły: Pan Janusz Górny, Pan Tomasz Kaliszczuk, Pani Anna Król.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszej akcji wspólnego tworzenia zielonej klasy, za poświęcony czas i wielkie zaangażowanie w prace.

Tekst: Alicja Tarnowska
Zdjęcia: Janusz Górny