Laboratoria przyszłości

W dniu 19 września 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 6 im. Szymona Szymonowica w Zamościu został podsumowany projekt edukacyjny Ministerstwa Edukacji i Nauki „Laboratoria Przyszłości”. Swoją obecnością szkołę zaszczycili: Pan Tomasz Zieliński - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Monika Żur - Dyrektor Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Maria Gruszka - starszy wizytator Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Agnieszka Kowal - Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość oraz przedstawiciele Rady Rodziców - Pani Magdalena Wirska i Pan Marek Kozłowski.

Spotkanie w tak licznym gronie było okazją do prezentacji sprzętu zakupionego w ramach programu MEiN „Laboratoria przyszłości”, na który szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 144. 500 zł. Zaproszeni goście mieli okazję zaobserwować, w jaki sposób zakupione pomoce są wykorzystywane podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych rozwijających umiejętności i zainteresowania uczniów. Podczas spaceru po szkole - Pan Dyrektor Sebastian Plewa w roli gospodarza - oprowadził zaproszonych gości po nowo otwartych pracowniach, w których zaprezentowano zajęcia:

• z klockami Korbo – Pani wicedyrektor Barbara Weronika Kołtun i Pani Agnieszka Symonowicz;
  • programowania z LEGO Education SPIKE Prime oraz robotami mBot - Pan Grzegorz Pańko;
  • szkolnego zespołu muzyczno - teatralnego - uczniowie z klasy ósmej i trzeciej wraz z Panem Krzysztofem Nowakiem, Panią Renatą Sobczyńską i Elżbietą Ciszewską;
  • kulinarne, które poprowadziły Panie Katarzyna Czuchaj, Edyta Gomułka i Joanna Stefanowska, podczas których dzieci upiekły „ śpiewająco” ciasto ze śliwkami i pizzę.

Dekoracje i wystrój szkoły przygotowały Panie: Elżbieta Ciszewska, Alina Czyżyk, Agnieszka Wojciechowska, Marzena Plewa, Iwona Jarszak i Agnieszka Symonowicz.

„Laboratoria Przyszłości” w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu mają charakter interdyscyplinarny, ponieważ zostały tak wyposażone, aby mogły się w nich odbywać zajęcia konstrukcyjne, rejestracji oraz realizacji obrazu i dźwięku,  a także zajęcia z zakresu robotyki, elektroniki oraz kulinarne. Zakupione pomoce będą służyć wszystkim uczniom na lekcjach różnych przedmiotów oraz na zajęciach pozalekcyjnych, a wykorzystywane nowoczesne technologie umożliwią rozwój zdolności manualnych, umiejętności praktycznych, kreatywnego i technicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów, a także realizowanie własnych projektów. Nauczyciele w trakcie tych zajęć będą odchodzić od modelu stosowania metod nauczania przy tablicy, na rzecz doświadczeń, w których to dzieci wezmą bezpośredni udział i będą głównymi aranżerami lekcji.

Otwarcie „Laboratoriów przyszłości” przebiegło w miłej, choć pełnej emocji i wrażeń atmosferze. Uczniowie dobrze się bawili, a zaproszeni gości mieli możliwość obejrzenia zajęć prowadzonych aktywnymi metodami z nowoczesnym wyposażeniem i pomocami dydaktycznymi.

Data dodania: 2023-09-01 17:16:26
Data edycji: 2023-09-01 17:18:03