Dowiedź się więcej

SYMBOLE SZKOLNE

Sztandar szkoły
1 czerwca 1963 r. – podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka, przekazano szkole sztandar ufundowany przez
Komitet Rodzicielski

Przez 42 lata sztandar reprezentował społeczność szkolną na uroczystościach patriotycznych, towarzyszył uczniom w ważnych wydarzeniach z życia szkoły i miasta. Był najważniejszym symbolem „Szóstki” i świadkiem wielu wspaniałych osiągnięć i szkolnych sukcesów. Nadszedł czas , aby zasłużony sztandar zawisł na honorowym miejscu.

5 maja 2005 r. – Ogólnoszkolna Rada Rodziców podjęła decyzję o ufundowaniu odnowionego sztandaru szkoły.

27 października 2005 r. – w Dniu Patrona Szkoły, na uroczystej akademii i w obecności honorowych gości – pani vice – Prezydent miasta Zamość Iwonny Stopczyńskiej, pani wizytator Kuratorium Oświaty w Zamościu Lucyny Łasochy - Rodzice z Ogólnoszkolnej Rady Rodziców przekazali Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom - odnowiony sztandar szkoły.

Tarcza szkolna

Tarcza szkolna działa w świadomości uczniów, nauczycieli i rodziców od 2000 roku. Po niewielkich modyfikacjach wygląd tarczy został umieszczony na sztandarze szkoły oraz stał się oficjalnym logotypem.

NASZ PATRON SZYMON SZYMONOWIC

Szymon Szymonowic (łać. Simon Simonides) - urodził się w 1558 r. we Lwowie, w mieszczańskiej rodzinie. Na nauki wyjechał do Krakowa i wtedy też ujawnił swój talent poetycki. Studia swoje pogłębiał we Francji i Belgii.

W uznaniu jego wiedzy i umiejętności kanclerz wielki koronny i hetman Jan Zamoyski powierzył mu obowiązki organizatora Akademii Zamojskiej i drukarni. Został też wychowawcą syna założyciela miasta - Tomasza Zamoyskiego, który powierzony opiece Szymonowica wyrósł na wielkiego Polaka- kolejnego hetmana koronnego.

Za swoje zasługi wobec rodu Zamoyskich i za wysiłek włożony w tworzenie szkoły wyższej – Szymonowic otrzymał szlachectwo, majątek w Czernięcinie i mógł się odtąd tytułować nazwiskiem Bendowski. W literaturze polskiej Szymonowic zaistniał jako autor wielu utworów, przede wszystkim„Sielanek”- dwudziestu bukolicznych utworów nawiązujących do poezji Teokryta i Wergiliusza. Za swoją twórczość otrzymał z rąk króla nobilitację i tytuł „ poety królewskiego”. Poeta całe swoje życie poświęcił staraniom, aby to, czego się nauczył przekazać innym.

Zmarł w 1629 r. został pochowany w rodowej krypcie rodu Zamoyskich w podziemiach kolegiaty obecnie Katedry Zamojskiej.

Data dodania: 2023-08-28 21:45:15
Data edycji: 2023-09-01 21:05:55