Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Dowiedź się więcej

SYMBOLE SZKOLNE
 
Sztandar szkoły
1 czerwca 1963 r. – podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka, przekazano szkole sztandar ufundowany przez
Komitet Rodzicielski

 

Przez 42 lata sztandar reprezentował społeczność szkolną na uroczystościach patriotycznych, towarzyszył uczniom w ważnych wydarzeniach z życia szkoły i miasta. Był najważniejszym symbolem „Szóstki” i świadkiem wielu wspaniałych osiągnięć i szkolnych sukcesów. Nadszedł czas , aby zasłużony sztandar zawisł na honorowym miejscu.

 

5 maja 2005 r. – Ogólnoszkolna Rada Rodziców podjęła decyzję o ufundowaniu odnowionego sztandaru szkoły.

 

27 października 2005 r. – w Dniu Patrona Szkoły, na uroczystej akademii i w obecności honorowych gości – pani vice – Prezydent miasta Zamość Iwonny Stopczyńskiej, pani wizytator Kuratorium Oświaty w Zamościu Lucyny Łasochy - Rodzice z Ogólnoszkolnej Rady Rodziców przekazali Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom - odnowiony sztandar szkoły.


                                                       

Tarcza szkolna


Tarcza szkolna działa w świadomości uczniów, nauczycieli i rodziców od 2000 roku. Po niewielkich modyfikacjach wygląd tarczy został umieszczony na sztandarze szkoły oraz stał się oficjalnym logotypem. 

 

NASZ PATRON SZYMON SZYMONOWIC

 

 

 

Szymon Szymonowic (łać. Simon Simonides) - urodził się w 1558 r. we Lwowie, w mieszczańskiej rodzinie. Na nauki wyjechał do Krakowa i wtedy też ujawnił swój talent poetycki. Studia swoje pogłębiał we Francji i Belgii.

W uznaniu jego wiedzy i umiejętności kanclerz wielki koronny i hetman Jan Zamoyski powierzył mu obowiązki organizatora Akademii Zamojskiej i drukarni. Został też wychowawcą syna założyciela miasta - Tomasza Zamoyskiego, który powierzony opiece Szymonowica wyrósł na wielkiego Polaka- kolejnego hetmana koronnego.

Za swoje zasługi wobec rodu Zamoyskich i za wysiłek włożony w tworzenie szkoły wyższej – Szymonowic otrzymał szlachectwo, majątek w Czernięcinie i mógł się odtąd tytułować nazwiskiem Bendowski. W literaturze polskiej Szymonowic zaistniał jako autor wielu utworów, przede wszystkim„Sielanek”- dwudziestu bukolicznych utworów nawiązujących do poezji Teokryta i Wergiliusza. Za swoją twórczość otrzymał z rąk króla nobilitację i tytuł „ poety królewskiego”. Poeta całe swoje życie poświęcił staraniom, aby to, czego się nauczył przekazać innym.

Zmarł w 1629 r. został pochowany w rodowej krypcie rodu Zamoyskich w podziemiach kolegiaty obecnie Katedry Zamojskiej.

Data dodania: 2023-08-28 21:45:15
Data edycji: 2023-09-01 21:05:55
Ilość wyświetleń: 5218

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Programy, Projekty

Unijny program dla szkółZapobiegamyMapa pomocyZdalna szkolaAktywna TablicaUnijny program dla szkółNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0Laboratorium PrzyszłościErasmus +
Miej oczy na wszystko otwarte, bądź własnym sobie stróżem, byś nigdy nie uczynił nic takiego, co by cię w pogardę ludzką podać mogło.
Szymon Szymonowic
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej