Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Listopad miesiącem zadumy i pamięci narodowej

Listopad miesiącem zadumy i pamięci narodowej

 

       Listopad każdego roku to wyjątkowy czas w polskiej tradycji. To miesiąc zadumy i skupienia oraz miesiąc pamięci narodowej. Pamiętamy o tych wszystkich, których nie ma już wśród nas, odwiedzamy groby swoich bliskich. Wspominamy. Ale listopad to jednocześnie miesiąc radości i dumy narodowej. To przecież 11 listopada 1918 roku Polska powróciła po czasach rozbiorów na mapę Europy. Uczniowie klasy VIa pamiętają, że listopad to przede wszystkim Pamięć i Niepodległość. Udowodniliśmy to, odwiedzając dzisiaj Rotundę Zamojską. Dla uczczenia męczeńskiej śmierci wielu Polaków władze i społeczeństwo Zamościa umieściły w celach rotundy tablice informacyjne i epitafia, dedykując je poszczególnym osobom lub grupom społecznym. Większość ofiar nie ma swoich grobów, dlatego też wzniesiono im symboliczne mogiły. Wzdłuż alei prowadzącej do Rotundy oraz dookoła jej murów na zboczach szerokiej grobli znajduje się cmentarz. Szacuje się, że w rotundzie zginęło od sześć do ośmiu tysięcy ludzi. Z woli mieszkańców Ziemi Zamojskiej miejsce to zostało upamiętnione jako Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny. Zapaliliśmy znicze, pokazując w ten symboliczny sposób, że pamiętamy o tych, którzy odeszli.

Tekst i zdjęcia: Artur Waśko

 

Data dodania: 2023-11-10 10:58:05
Data edycji: 2023-11-10 10:58:57
Ilość wyświetleń: 228

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Programy, Projekty

Erasmus +Laboratorium PrzyszłościNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0Unijny program dla szkółAktywna TablicaZdalna szkolaMapa pomocy
Miej oczy na wszystko otwarte, bądź własnym sobie stróżem, byś nigdy nie uczynił nic takiego, co by cię w pogardę ludzką podać mogło.
Szymon Szymonowic
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej