Narodowe Czytanie 2023 w SP6

„Świat idei” – pod takim hasłem odbyło  się tegoroczne Narodowe Czytanie 2023 w Szkole Podstawowej nr 6 im. Szymona Szymonowica w Zamościu w przeddzień dwunastej edycji objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej odsłony ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 2023 Para Prezydencka zaproponowała do czytania "Nad Niemnem ” Elizy Orzeszkowej, jedną z najbardziej znanych powieści polskiej pisarki, podejmującej m.in. tematykę Powstania Styczniowego, którego 160- lecie obchodzone jest w 2023 roku. W tym roku po raz kolejny w przeddzień Narodowego Czytania, aby promować czytelnictwo oraz popularyzować najwybitniejsze dzieła literatury polskiej wśród dzieci i młodzieży, przygotowaliśmy wspólne czytanie.
Do czytania wybranych rozdziałów trzytomowej powieści zostali zaproszeni pan dyrektor Sebastian Plewa, pani wicedyrektor Weronika Barbara Kołtun, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Magdalena Wirska oraz rodzice naszych uczniów pani Monika Szewczuk i pani Angelika Szewczuk. Nie mogło zabraknąć również  uczniów, nauczycieli  i pracowników obsługi, którzy wcielili się w role głównych bohaterów: Benedykta Korczyńskiego, Emilii Korczyńskiej ich syna Witolda, Justyny Orzelskiej, Jana Bohatyrowicza i jego stryja Anzelma. Każdy z czytających doskonale wczuł się w swoją rolę i w sposób zaciekawiający słuchacza odczytał swoją kwestię.
Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.

Tekst: Renata Sobczyńska
Zdjęcia:  Aleksandra Matysiak