Orszak Trzech Króli

Idźmy za Gwiazdą – tam, gdzie tłum pasterzy

Czołem uderza o stajenki próg,

A złotą gwiazdkę zapali nam w duszy

Nasz Pan – nasz Król – nasz Bóg!

Fragment wiersza „Gwiazda betlejemska”

Joanny Podhorskiej-Okołów

W sobotę 6 stycznia 2024 r. w Święto Objawienia Pańskiego już po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6  wraz z rodzicami uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli.

Orszak to największe uliczne jasełka na świecie odbywające się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech. Hasłem tegorocznego wydarzenia było: „W jasełkach leży!”.

Dzieciątko Jezus leżące w jasełkach, czyli w żłóbku (słowem „jasło” określano dawniej żłób, paśnik dla zwierząt), skupia naszą uwagę na prostocie i ubóstwie swojego narodzenia. Jednocześnie pobudza nas do pochylenia się nad ubogimi i potrzebującymi.

Była to doskonała okazja do integracji i wspólnego spotkania w radości śpiewanych kolęd.

Data dodania: 2024-01-08 19:20:56
Data edycji: 2024-01-08 19:23:57