„PISANKI, KRASZANKI, JAJKA MALOWANE...”

PISANKI, KRASZANKI, JAJKA MALOWANE...”

Klasa 4 b na warsztatach wielkanocnych w Akademii Zamojskiej

04. marca 2024 r. uczniowie klasy IV b pod opieką wychowawcy pani Renaty Sobczyńskiej oraz pani Marty Momot udali się do Akademii Zamojskiej, aby wziąć udział w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Zamojski Dom Kultury. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom tradycji związanych z Wielkanocą oraz własnoręczne wykonanie kraszanek.
Warsztaty zaczęły się od prezentacji multimedialnej, dzięki której czwartoklasiści poznali symbolikę związaną z jajkiem- pisanką oraz obejrzeli różne wzory zdobienia pochodzące z poszczególnych regionów Polski. Następnie uczniowie dostali kartki z wzorami typowymi dla Lubelszczyzny, wybierali sobie kilka i dokładnie je odwzorowywali. Później każdy dostał jajko i dzieląc je na dwie części, miał ołówkiem naszkicować sobie wybrany wzór. Na koniec była najtrudniejsza praca polegająca na wyskrobywaniu nożykiem wzoru na wcześniej ufarbowanym jajku. Każdy z uczestników po wykonaniu kraszanki mógł ją zabrać do domu.
Możliwość własnoręcznego wykonania kraszanki była dla dzieci wyzwaniem, ale i wielką atrakcją oraz źródłem ogromnej satysfakcji.

Tekst i zdjęcia: Renata Sobczyńska

Data dodania: 2024-03-08 21:04:56