Program Domowych Detektywów

Od września do grudnia 2023 roku w dwóch klasach czwartych, w ramach szkolnego programu wychowawczo - profilaktycznego został zrealizowany w naszej szkole cykl zajęć „Program Domowych Detektywów – Jaś i Małgosia na tropie”. Treści programu oraz sposób jego realizacji oparty był na aktualnej wiedzy o czynnikach chroniących i czynnikach ryzyka dotyczących picia alkoholu przez dzieci i młodzież. Główny cel programu to opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczanie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących.

Program składał się z dwóch części: szkolnej oraz domowej i był utrzymany w konwencji nauki poprzez zabawę. Materiałem wykorzystywanym do pracy dzieci w szkole oraz w domu były cztery zeszyty komiksowe. W ramach zajęć w domu dzieci wraz ze swoimi rodzicami utworzyły tzw. „domowe drużyny”. Ich zadaniem była wspólna praca z wykorzystaniem wspomnianych zeszytów. Każdy z nich zawierał jedną zabawną historyjkę komiksową, trzy zadania dla „domowych drużyn” oraz krótkie porady przeznaczone dla rodziców. Bohaterami komiksów byli młodzi detektywi Jaś i Małgosia, których zadaniem było modelowanie wśród uczniów pożądanych zachowań i postaw dotyczących ryzyka picia alkoholu przez dzieci i młodzież.

W komiksach poruszane były takie tematy jak:

• fakty i mity na temat alkoholu,
  • wpływ środków masowego przekazu na kształtowanie się przekonań na temat alkoholu,
  • rodzaje presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z tą presją,
  • powody, dla których młodzi ludzie piją alkohol oraz konsekwencje picia alkoholu przez dzieci i młodzież.

Celem tej współpracy było ułatwienie rodzicom (bądź też pomoc w zapoczątkowaniu) rozmów z dziećmi na tematy związane z piciem alkoholu przez nastolatków oraz opracowanie rodzinnych zasad dotyczących alkoholu.

W części przeznaczonej dla rodziców znalazły się informacje dotyczące problemów związanych z piciem alkoholu przez młodzież oraz konkretne wskazówki, jak rozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń związanych z sięganiem po alkohol. Rodzice byli zachęcani do przyjęcia jednoznacznej postawy przeciwnej piciu alkoholu przez ich nastoletnie dzieci oraz konsekwentnego egzekwowania ustalonych zasad.

Szkolną część programu realizowali psycholog szkolny p. M. Opała oraz nauczyciel języka polskiego p. E. Gomułka, przy aktywnym udziale wybranych przez całą klasę liderów. Nauczyciele inicjowali pracę „domowych drużyn” na zajęciach w klasie. W trakcie tych zajęć uczniowie zapoznali się z tematami zeszytów oraz omawiali wrażenia i doświadczenia z pracy z rodzicami. Do zadań liderów należało prezentowanie całej klasie wybranych treści komiksów oraz prowadzenie w małych grupach krótkich zajęć nawiązujących do ich treści.

Program Domowych Detektywów zakończył się „Wieczorem Jasia i Małgosi”, podczas którego odbyło się podsumowanie programu. Uczniowie zaprezentowali prace wykonane pod kierunkiem nauczycieli i nawiązujące do treści programu. Nastąpiło rozdanie dyplomów i nagród za udział w programie.

Tekst i zdjęcia: Monika Opała, Edyta Gomułka

Data dodania: 2024-01-25 19:00:33