Święto Chrztu Polski

14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm  22 lutego 2019 r.  Ma ono za cel „upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego”. Chociaż o okolicznościach przyjęcia chrztu przez księcia Polan i jego poddanych wiemy niewiele, to nie ulega wątpliwości, że akt ten był najbardziej doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w dziejach Polski. Można nawet powiedzieć, że bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, nie byłoby Polaków i ich wspaniałej historii i niezwykłej kultury. Narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane.12 kwietnia br. uczniowie klasy VI B i VII A przygotowali montaż literacki i projekty edukacyjne, które przedstawiali na lekcji historii. Narratorzy wprowadzili nas w sferę faktów i przypuszczeń dotyczących samej daty chrztu księcia Mieszka i jego dworzan. Recytowano wiersze, była też oprawa muzyczna.

Tekst i zdjęcia: Dorota Kowalczyk

Data dodania: 2024-04-14 08:16:47