Świętujemy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa. Głównymi jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze i nadzieją na silną władzę królewską. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej.
Z tej okazji w poniedziałek 30 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęconej temu doniosłemu wydarzeniu. Akademia była dla starszych i młodszych widzów lekcją historii, którą przypomniał duch historii i dzieci występujące na scenie. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość oraz dostarczały wielu wzruszeń.
Po akademii dyrektor szkoły pan Sebastian Plewa podziękował uczniom klasy III a i IV b za piękny występ, natomiast wychowawcom pani Marzenie Plewie i pani Renacie Sobczyńskiej za przygotowanie uroczystości i piękną dekorację, podkreślającą doniosłość święta, a pani Agnieszce Hamerskiej za przygotowanie uczniów do odśpiewania pieśni patriotycznych. Na koniec zwrócił się do wszystkich uczniów szkoły, podkreślając, jak ważne są: wiedza na temat konstytucji, patriotyzm w codziennym życiu młodych wychowanków oraz poszanowanie flagi narodowej i sztandaru szkoły.
Tekst: Renata Sobczyńska
Zdjęcia: Anna Śliczniuk