''Szóstka'' sadzi drzewa!

Szóstka” sadzi drzewa.
W dniu 10 października 2023 roku uczniowie klasy 7B brali czynny udział we wspólnym sadzeniu drzew
w ramach IV edycji miejskiej akcji „Zielone Płuca dla Zamościa”. W przedsięwzięciu uczestniczył dyrektor szkoły Pan Sebastian Plewa oraz nauczyciele Pani Marzena Duda i Pani Alicja Tarnowska. Akcja odbyła się
na osiedlu Zamoyskiego w Zamościu, posadzono 62 sadzonki klonów ozdobnych i śliw wiśniowych. Akcja została zorganizowana dzięki wspólnym działaniom Rotary Club Zamość, Urzędu Miasta Zamość, Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego oraz
Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego jako forma podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzewostanu. W Polsce akcja sadzenia „Światowy Dzień Drzewa” odbywa się od ok. 2002 roku w dniu 10 października, organizowana jest przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. Oto kilka faktów dlaczego warto sadzić drzewa? Sadzenie drzew jest wymiernym i opłacalnym sposobem na ograniczanie emisji dwutlenku węgla, gdyż drzewa są doskonałymi pochłaniaczami CO2 z atmosfery. Łagodzą w ten sposób efekt cieplarniany pozostając istotnym elementem regulowania klimatu na Ziemi. Drzewa stanowią też naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń powietrza, a przez ograniczenie erozji gleb wpływają na zmniejszanie zanieczyszczenia wód, są głównym elementem piękna krajobrazu a ich sąsiedztwo działa na nas kojąco. Tego rodzaju działania ekologiczne służą ochronie drzew oraz popularyzacji ich znaczenia w biosferze, podnoszą świadomość ekologiczną społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Ponadto sadzenie drzew jest jednym z najpiękniejszych i rzeczowych elementów ochrony środowiska.
„Dzień Drzewa” – wskazuje na przyszłość, więc Ty też posadź drzewo!

Tekst i zdjęcia: Alicja Tarnowska.

Data dodania: 2023-10-12 08:59:31
Data edycji: 2023-10-12 09:07:23