Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Uczciliśmy Święto Niepodległości.....

Uczciliśmy Święto Niepodległości.....

UCZCILIŚMY ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI……

 

Rocznica  odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego  wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisało się w  kalendarz szkolnych uroczystości naszej szkoły. W tym roku 10 listopada uczciliśmy 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, uczestnicząc w uroczystej akademii.

 Przeszło  tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wzlotów i  upadków, ale najbardziej tragiczny okazał się koniec XVIII wieku, kiedy  utraciliśmy naszą niepodległość. Katastrofa rozbiorów i utrata  państwowości nie złamała narodu polskiego. Jego wola przetrwania i  uparte dążenie do odzyskania niepodległości stały się podstawą do  odrodzenia wolnej Polski. Stało się to możliwe wraz z I wojną światową. W  1918 roku po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna ponownie pojawiła się na  mapach Europy.

Uczniowie w  montażu słowno- muzycznym z okazji Święta Niepodległości  przekonywali nas,  że wolność i niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze i że od  każdego z nas zależy jakość naszej niepodległości. W akademii, która rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego wzięli udział: dyrekcja, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i zaproszeni goście.

Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliła pięknie  udekorowana sala gimnastyczna. Uczniowie klas III B i  VI B w ciekawej inscenizacji przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj.

 W tle rozbrzmiewały najbardziej znane pieśni, które towarzyszyły polskim legionistom podczas ich walk w czasie I wojny światowej: „Rozkwitały pąki białych róż”( utwór wykonały: Olimpia Furmańczuk i Zuzanna Haniewska z klasy VII b, Julia Kawałko z klasy VIII a), „Wojenko, wojenko..”, „Szara piechota”,  „Przybyli ułani pod okienko”, ,,My, Pierwsza Brygada’’. Akademię zakończył utwór ,,Uwierz Polsko’’ w wykonaniu Joanny Spozowskiej z klasy VI b.

 Uroczystość  przygotowana przez uczniów  była refleksją nad historią i  współczesnością naszej Ojczyzny. Nad całością czuwały: p Małgorzata Czajkowska i p. Dorota  Kowalczyk.

Dekoracje przygotowały: p .Marzena Plewa i p. Renata Sobczyńska.

10 listopada w naszej szkole był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.

Tekst: Dorota Kowalczyk, Małgorzata Czajkowska

Zdjęcia: Aneta Olszewska

 

 

Data dodania: 2023-11-10 15:02:53
Data edycji: 2023-11-13 09:06:25
Ilość wyświetleń: 327

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Programy, Projekty

Erasmus +Laboratorium PrzyszłościNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0Unijny program dla szkółAktywna TablicaZdalna szkolaMapa pomocy
Miej oczy na wszystko otwarte, bądź własnym sobie stróżem, byś nigdy nie uczynił nic takiego, co by cię w pogardę ludzką podać mogło.
Szymon Szymonowic
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej