Wystawa filatelistyczna ''Historia Szachów''

W ramach 3. Zamojskiego Festiwalu Szachowego zorganizowana została Wystawa Filatelistyczna „Historia Szachów”. Wystawa składa się z 48 kart, na których umieszczono około250 związanych tematycznie z szachami znaczków pocztowych, kartek pocztowych oraz kopert pochodzących z wielu krajów świata. Otwarcie wystawy odbyło się w sobotę 18 listopada podczas turniejów szachowych, a społeczność szkolna mogła oglądać walory filatelistyczne na I piętrze naszej szkoły od poniedziałku 20 listopada do czwartku 23 listopada 2023 roku.

Na wystawie można zobaczyć pierwszy na świecie znaczek pocztowy z elementami szachowymi (skoczek szachowy) z 1947 roku wydany przez pocztę Bułgarii, pierwszy znaczek wydrukowany w kolorze, kopertę z turnieju szachowego na kubie z wbudowaną monetą (peso kubańskie), kolekcjonerski banknot szachowy o nominale 64 wydany w Polsce w 2017 roku, koperty upamiętniające znalezienie najstarszych szachów Polsce, tzw. „szachów sandomierskich” z XI wieku, pamiątkowa kopertę z „wielkiego meczu” o mistrzostwo świata między Robertem Fischerem a Borysem Spasskim poczty Islandii oraz wiele innych ciekawych walorów filatelistycznych przedstawiających światową historię szachów, czyli od najdawniejszych czasów do dnia dzisiejszego.

Walory filatelistyczne pochodzą z prywatnej kolekcji Pana Grzegorz Pańko. Z okazji pokazu filatelistycznego „Historia szachów” Poczta Polska S.A. wydała okolicznościowy stempel. Chętni do pozyskania stempla mogą zgłosić się do Pana Grzegorz Pańko. Wystawę można będzie od piątku przez kilka dni zobaczyć w III Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Pańko

Data dodania: 2023-11-23 12:12:30