„Zamojska Szacholandia 2023” – turniej w ramach 3. Zamojskiego Festiwalu Szachowego

W piątek 17 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej Nr 6 w Zamościu odbył się turniej pod nazwą „Zamojska Szacholandia”. Turniej był pierwszą z imprez w ramach 3. Zamojskiego Festiwalu Szachowego. 3. Zamojski Festiwal Szachowy to także:

• Turniej „Zamojska Szacholandia 2023” z pokazem filatelistycznym „Mikołaj Kopernik 550”;
  • Turniej szachowy „Open Lider 2023” do lat 12;
  • Turniej szachowy „Open Lider 2023”;
  • Konkurs plastyczny „Przygoda w krainie szachów”;
  • Pokaz filatelistyczny „Historia Szachów”.

Dodatkowo Poczta Polska S.A. wydała także z okazji 3. Zamojskiego Festiwalu Szachowego okolicznościowe kartki pocztowe oraz datownik. Walory filatelistyczne można pozyskać kontaktując się z p. Grzegorzem Pańko.

3. Zamojski Festiwal Szachowy współorganizowany jest przez UKS Lider Zamość, SP6 Zamość i Miasto Zamość oraz współfinansowany ze środków Uczniowskiego Klubu Sportowego „Lider”, Wydziału Kultury i Sportu Miasta Zamość oraz programu ministerialnego Mikro Granty.

W piątek podczas turnieju Zamojska Szacholandia 2023 zawodnicy mieli możliwość rywalizacji w szachach klasycznych, ale także w innych odmianach szachów: antyszachach, szachach Fischera oraz szachach marsylskich. Turniej sprawił uczestnikom wiele radości i zabawy. Do turnieju zgłosiło się 43 zawodników z pięciu szkół: SP6 Zamość, SP7 Zamość, SP Tereszpol-Kukiełki, ZSP1 Zamość, II LO Zamość oraz III LO Zamość. Z naszej szkoły wystartowało 19 uczniów. Dziękujemy za tak liczny udział. Zawodnicy rozegrali 8 rund grając 3 rundy w szachy klasyczne, 2 rundy w antyszachy, 2 rundy w szachy Fischera oraz 1 rundę w szachy marsylskie.

Pomimo dużej zabawy i luźnej rywalizacji padły jednak rozstrzygnięcia turniejowe w kilku kategoriach wiekowych. Najlepsi zawodnicy obdarowani zostali pamiątkowymi dyplomami i medalami za miejsca I-VI. Nasi zawodnicy wywalczyli 5 medali: 2 złote – Pola Bosiak (2a) i Katarzyna Wasińczuk (8b), 2 srebrne – Zenon Hołys (4b) i Agnieszka Gontarz (5a) oraz brązowy – Zofia Łagoda (7c), a także bardzo dobre miejsca poza podium – IV miejsce Antoni Banach (5b) oraz V miejsce Kamil Trych (3b) i Hubert Kozyra (5b).

Uczestnicy mogli także obejrzeć podczas zawodów wystawę filatelistyczną „Mikołaj Kopernik 550”. Wystawione walory filatelistyczne, w szczególności okolicznościowe karty pocztowe z datownikami związanymi z tegorocznymi obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, wydano w tym roku przez Pocztę Polską. Wystawę będzie można obejrzeć na trzecim piętrze. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów pana Grzegorza Pańko.

Wyniki turnieju:

Kategoria dziewczęta do lat 10:

I miejscePola Bosiak (SP6 Zamość)

Kategoria chłopcy do lat 10:

I miejsce – Szymon Potocki (SP Tereszpol-Kukiełki)

II miejsce – Zenon Hołys (SP6 Zamość)

III miejsce – Weronika Borowiec (SP Tereszpol-Kukiełki)

Kategoria dziewczęta do lat 14:

I miejsceKatarzyna Wasińczuk (SP6 Zamość)

II miejsceAgnieszka Gontarz (SP6 Zamość)

III miejsce Zofia Łagoda (SP6 Zamość)

Kategoria chłopcy do lat 14:

I miejsce – Jakub Bajwoluk (ZSP1 Zamość)

II miejsce – Jakub Strzałka (SP Tereszpol-Kukiełki)

III miejsce – Oskar Kurzyński (SP Tereszpol-Kukiełki)

Kategoria chłopcy do lat 18:

I miejsce – Igor Osmoliński (III LO Zamość)

II miejsce – Jan Radzik (III LO Zamość)

III miejsce – Borys Artymiak (II LO Zamość)

Gratulujemy udziału w zawodach, osiągnięć i zapraszamy do udziału w następnych turniejach 3. Zamojskiego Festiwalu Szachowego.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Pańko

Data dodania: 2023-11-19 15:19:54