Nasza przygoda z GLINĄ

Uczniowie klas drugich wzięli udział w warsztatach twórczych, podczas których pracowali z gliną. Warsztaty ceramiki i lepienia z gliny to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Praca z gliną rozwija zdolności manualne, poprawia koordynację ruchową, uczy cierpliwości, planowania i organizacji pracy. W czasie zajęć dzieci poznały proces obróbki ceramiki. Krok po kroku zostały przeprowadzone przez dwa twórcze etapy, które dostarczyły im pozytywnych emocji. Pierwszym etapem było kształtowanie przedmiotu z gliny, czyli formowanie ręczne. Wygniatanie to najstarsza technika formowania z kuli gliny. Następnie stworzone przez dzieci ozdoby przeszły proces suszenia. Proces ten odbył się w pracowni „Maglinka” i glina stała się ceramiką. Kolejne zajęcia polegały na szkliwieniu wykonanych prac. Proces szkliwienia polega na nanoszeniu na wyrób ceramiczny warstwy masy szklanej. Dzięki takiemu zabiegowi zwiększa się wartość użytkową oraz estetyczną danego produktu. Ceramika zyskuje wówczas charakterystyczny połysk i barwę. Proces twórczy, w trakcie którego każde dziecko stworzyło własne dzieło sztuki, dostarczył mnóstwo pozytywnych emocji, a być może dla niektórych stał się początkiem nowej pasji.
Tekst: Agnieszka Wojciechowska
Zdjęcia: Agnieszka Wojciechowska, Renata Czajkowska