"Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie,
gdyż tam pokazuje się ludziom,
jakimi mogliby być,
jakimi pragnęliby być,
choć nie mają na to odwagi, i jakimi są."
Tove Jansson, Lato Muminków
W Międzynarodowym Dniu Teatru, 27 marca 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu odbyło się niezwykłe przedstawienie.
Po kilku latach przerwy nauczyciele powrócili do tradycji wystawiania sztuki teatralnej dla szkolnej widowni. Uczniowie klas I – VIII mieli jedyną i niepowtarzalną okazję obejrzeć spektakl: „Kopciuszek – inny niż wszystkie”, w którym wszystkie role odgrywane były przez nauczycieli.
Czy było niezwykle? Tak. Czy wyszło wspaniale i wzruszająco? Oczywiście.
Różne cele przyświecały organizacji święta teatru w taki sposób. Uznaliśmy – jako pedagodzy i wychowawcy, że jeśli pokażemy dzieciom, że można i należy przekraczać granice naszych wyobrażeń o samych sobie; że nie jest może łatwe, ale jakże satysfakcjonujące stawanie przed publicznością i pokazanie się w nieoczywistych rolach, to damy im siłę do realizacji ich własnych pomysłów na siebie. Mamy nadzieję, że natchnęliśmy ich odwagą pokonywania swoich ograniczeń czy fałszywych przekonań. Włożyliśmy w to przedsięwzięcie nasze serca, wspierając nowymi pomysłami naszą reżyser i pomysłodawczynię spektaklu – p. Elżbietę Ciszewską. Było kolorowo (co za suknie i stroje!), głośno (pląsy przy wtórze popularnych przebojów), śmiesznie (kłótnie sióstr Kopciuszka) i strasznie (ach, ten Shrek). I wszystkim się spodobało. A morał tej bajeczki wybrzmiał wielkim głosem, bo został powtórzony przez każdego widza: „Nie jest ważne kim jesteśmy, lecz kto z nas wyrośnie”.
Niezwykle miłe słowa do aktorów i do publiczności wygłosiła pani Monika Żur, dyrektor Wydziału Oświaty miasta Zamość, która wraz ze swoim zastępcą – panem Jerzym Michalskim oglądali przedstawienie. Usłyszeliśmy, że między innymi na tym polega rola nauczyciela, aby inspirować uczniów oraz nie być banalnym jako pedagog. Doceniona została nasza odwaga do wystąpienia w nowych rolach i podjęcia kreatywnych form wychowania młodego pokolenia. Bo chyba nie trzeba wspominać, że morał bajki nadal jest ten sam: dobro, szlachetność i pracowitość zawsze będzie nagrodzone, musimy mieć tylko odwagę pokazać się światu.
Szczególną radość sprawiła nam obecność gości z zaprzyjaźnionych zamojskich przedszkoli – Przedszkola Miejskiego nr 7 oraz Przedszkola Miejskiego nr 2. Dzieci reagowały niesamowicie żywiołowo, przeżywały spektakl bardzo emocjonalnie, a gdy na zakończenie zaprosiliśmy publiczność do wspólnego tańca, to nie tylko przedszkolaki, ale nawet ósmoklasiści z uśmiechem na twarzy odtańczyli „zygzaka”.
Najpiękniejsze momenty po spektaklu? Burza braw i niesamowite uśmiechy na twarzy dzieciaków, wspólne zdjęcia widzów z aktorami oraz ten moment radości, gdy udało się rozpoznać nauczycieli grających w przedstawieniu. Uczniowie okazali się uważnymi widzami i łagodnymi krytykami – nawet wobec nielicznych potknięć, takich jak chociażby spadający dach (złośliwość rzeczy martwych).
Czy powtórzymy ten pomysł za rok? Na pewno. Choć chodzą słuchy, że nasz „Kopciuszek” pokaże się niedługo jeszcze innej publiczności…ale o tym, na razie – szaa!
A teraz lista osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację przedstawienia:
Scenografia: Elżbieta Ciszewska, Aleksandra Matysiak, Anna Śliczniuk
Rekwizyty: Dariusz Herbin
Opracowanie muzyczne: Aleksandra Matysiak, Krzysztof Nowak
Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji Międzynarodowego Dnia Teatru kierujemy do pani Moniki Szewczuk oraz panów: Tadeusza Banaszkiewicza i Tomasza Kaliszczuka.
W scenariuszu przedstawienia zawarto teksty własne, fragmenty scenariusza dostępnego na Portalu edukacyjnym edux.pl „Kopciuszek inaczej” oraz fragmenty scenariusza zamieszczonego na Chomikuj.pl pt. „Kopciuszek na wesoło”.
Tekst: Monika Słomianowska
Zdjęcia: Wojciech Baranowski
22-400 Zamość
Orla 5