„Światowy Dzień Ziemi 2025”
„Jednym z pierwszych warunków szczęścia jest to, aby więź między człowiekiem a naturą nie została zerwana”. – Lew Tołstoj.
Światowy Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia, w tym roku pod hasłem przewodnim „Nasza Moc, Nasza Planeta” poprzedziły w naszej szkole różnorodne działania prowadzone w ramach „Tygodnia dla Ziemi”.
Obchody Dnia Ziemi zostały zainicjowane w 1970 roku przez amerykańskich ekologów. Przejęci degradacją środowiska naturalnego zaczęli domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze.
Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi, 55 raz obchodzony jest w ponad 190 krajach, służy budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań.
W ramach obchodów święta Ziemi w dniu 15 kwietnia, uczniowie klasy 1B oraz 5A zaprezentowali montaż słowno - muzyczny promujący ochronę środowiska, pt. „Dbamy o naszą Ziemię” pod kierunkiem Pań Małgorzaty Czajkowskiej, Katarzyny Hanulak i Alicji Tarnowskiej. O oprawę muzyczną zadbał Pan Krzysztof Nowak, uczennica klasy 5A – Lena Dębińska zaprezentowała swój talent muzyczny śpiewając piosenkę
o tematyce ekologicznej.
W naszej szkole przez cały tydzień prowadzone były „Dla Ziemi” różnorodne przedsięwzięcia. Uczniowie wykonywali plakaty, prace plastyczne o tematyce proekologicznej, które zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej. Klasy ósme przygotowywały prezentacje multimedialne i quizy wiedzy. Uczniowie klasy 8A - aktywnie włączyli się w obchody poprzez dzielenie się zdobytą wiedzą z kolegami i koleżankami. Przeprowadzili prelekcje oraz quizy wiedzy dotyczące ochrony klimatu i działań proekologicznych dla uczniów klas II - VII. Zajęcia, podczas których starsi uczniowie przekazują w przystępny sposób wiedzę spotkały się
z dużym zainteresowaniem uczniów, zwycięzcy quizów ekologicznych w każdej klasie otrzymywali nagrody rzeczowe. Wiedza, ciekawostki oraz przykłady codziennych działań, jak segregowanie śmieci, sadzenie drzew, oszczędzanie wody, prądu oraz innych czynności wpływających bezpośrednio na kondycję Ziemi z pewnością przyczynią się do wzrostu świadomości i postaw proekologicznych, które będą służyć naszej planecie.
Na zakończenie apelu odbyło się wręczenie wyróżnień, dyplomów i nagród dla uczestników Konkursu „EKOLOGIA może się opłacać” organizowanego przez Polski Związek Łowiecki Zarządu Okręgowego
w Zamościu, jako partnera Projektu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Wyróżnienia otrzymali uczniowie: Kornelia Szyport, kl 6A, Wiktor Zbyryt, kl. 6A i Maja Czuchaj, kl. 8C.
Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to,
by była domem także dla przyszłych pokoleń.
Tekst: Alicja Tarnowska
Zdjęcia: Małgorzata Czajkowska, Alicja Tarnowska, Katarzyna Hanulak
22-400 Zamość
Orla 5