W dniu 10 maja 2024 roku odbyła się wycieczka klas IV do Przemyśla i Krasiczyna, której celem było poznanie walorów historycznych miasta Przemyśla i zamku w Krasiczynie oraz integracja zespołów.
Po dotarciu do Przemyśla udaliśmy się na tzw. Kopiec Tatarski (352m n p. m.) górujący nad Przemyślem, który zyskał swą nazwę na pamiątkę zwycięstwa nad Tatarami. Podobno kopiec ten został usypany przez samych Tatarów i jest on mogiłą poległego w walce chana. Kolejnym punktem programu był suchy tor saneczkowy, który okazał się wielką atrakcją. Uczniowie zjeżdżali po nim z wielkim entuzjazmem i radością. Następnie wybraliśmy się na do Muzeum Dzwonów i Fajek, które jest jedynym tego rodzaju w Polsce i Europie. Piękna kolekcja dzwonów i fajek mieści się na ośmiu różnych kondygnacjach. Choć cała wycieczka wiązała się ze wspinaczka po schodach, to przygotowane eksponaty i widok z wieży były tego warte. Z wieży widokowej podziwialiśmy przepiękne fasady zabytkowych kamieniczek z XVI-XIX wieku i chłonęliśmy niepowtarzalną atmosferę grodu nad Sanem. W Przemyślu zwiedziliśmy rynek, wszyscy byli zafascynowani fontanną, która swoją formą nawiązuje do herbu miasta w kształcie niedźwiedzicy z dwoma niedźwiadkami. Potem przyszedł czas na krótki odpoczynek i degustację pysznych lodów. Kolejnym etapem wycieczki było wzgórze zamkowe z zamkiem Kazimierza Wielkiego oraz przemyska katedra. Po obiedzie wyruszyliśmy do Krasiczyna. Na rozległym zamkowym dziedzińcu spotkaliśmy się z panem przewodnikiem, który oprowadzając nas po zamkowych komnatach, opowiadał nam o burzliwych dziejach pięknej rezydencji magnackiej. Zamek w Krasiczynie kryje wiele tajemnic i zagadek : można tu spotkać „Białą Damę”, natrafić na tajemne przejścia lub w lochach obejrzeć narzędzia tortur. Otoczenie zamku stanowi bogaty historycznie i przyrodniczo park, który również mieliśmy okazję podziwiać. Rośnie tam wiele egzotycznych gatunków drzew i roślin. Wśród nich: potężny tulipanowiec oraz wiekowy miłorząb japoński (wg lokalnej tradycji trzykrotne przejście wokół zapewnia spełnienie najskrytszych marzeń)
Cenną część parku stanowi kolekcja drzew rodowych upamiętniających narodziny kolejnych członków rodu. Zakończeniem pobytu w urokliwym Krasiczynie było ognisko i pieczone kiełbaski oraz harce na przyzamkowym placu zabaw.
Z wycieczki przywieźliśmy sobie wiele pamiątek a przede wszystkim niezapomniane wrażenia.
Tekst i zdjęcia: Renata Sobczyńska
22-400 Zamość
Orla 5